“Ania z Zielonego Wzgórza” – książka ponadczasowa

thumbnail

“Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery to książka, która ma w sobie magię, dlatego opiera się działaniu czasu. Historia małej sieroty wciąż porusza serca czytelniczek, żyjących przecież w kompletnie innej rzeczywistości.

Fabuła powieści

W powieści ukazano świat prowincji kanadyjskiej II połowy  XIX wieku. Starzejące się rodzeństwo, Maryla i Mateusz, postanawiają adoptować chłopca, aby pomógł im prowadzić gospodarstwo. Z wyprawy do miasta Mateusz przywozi… Anię. Wrażliwa bohaterka o bujnej wyobraźni podbiła serca młodych czytelniczek na całym świecie. Ania od pierwszej chwili pokochała Zielone Wzgórze i nieśmiałego Mateusza. Musiała zaskarbić sobie jednak sympatię wymagającej Maryli, aby móc zostać na Zielonym Wzgórzu. Nie była  chłopcem, ale udało się!

Szalone przygody Ani, bezustanne pakowanie się w kłopoty sprawiają, że akcja powieści jest dość żywa, książkę dobrze się czyta. Gadulstwo Ani chwilami bywa męczące, pozwala jednak lepiej poznać bohaterkę. Ania ciągle się komuś naraża – sąsiadce, pani Małgorzacie Linde, mamie swej przyjaciółki Diany, nauczycielowi w szkole, wreszcie Maryli. Jedynie Mateusz jest zachwycony wszystkim, co dziewczynka uczyni. On też spełnia jej wielkie marzenie – kupuje sukienkę, która ma rękawy z bufkami!

Problematyka

Jest “Ania z Zielonego Wzgórza” książką o szczęściu, jakie daje człowiekowi posiadanie domu i obecność bliskich osób. Jest to powieść o przyjaźni i pierwszych miłosnych zauroczeniach. Anię i Dianę połączy przyjaźń na długie lata, a największy szkolny wróg dziewczynki, którego zdzieliła kiedyś po głowie szkolną tabliczką, Gilbert Blythe, okaże się z czasem jej wielką miłością.

Seria “Ania z Zielonego Wzgórza” to pierwszy tom cyklu powieści o przygodach uroczej bohaterki. W kolejnych można przeczytać o dalszych losach Ani – studiach, pracy w szkole, wreszcie o założeniu rodziny, mężu i dzieciach.  

Zielone Wzgórze na Wyspie Księcia Edwarda jest miejscem, gdzie bohaterka powieści Montgomery znalazła szczęście i miłość. Taki obraz ukochanego miejsca z dzieciństwa każdy z nas nosi w sobie. Być może to jest  przyczyną, że ciepły klimat powieści przyciąga młode czytelniczki kolejnych pokoleń.

 

Back To Top