Kultowy cykl o rudowłosej dziewczynce

thumbnail

Sam Mark Twain określił Anię Shirley jako “najukochańsze dziecko literatury od czasów Alicji z krainy czarów”. I miał rację. Rudowłosa bohaterka od lat zdobywa serca czytelników na całym świecie.

Seria z Zielonym Wzgórzem w tle

Lucy Maud Montgomery -autorka książek z serii  “Ania z Zielonego Wzgórza” pewnego dnia trafiła na ciekawą historię w gazecie. Dotyczyła ona pary, która omyłkowo adoptowała dziewczynkę zamiast chłopca. To zdarzenie stało się inspiracją do powstania cyklu o małej Ani. Z tą różnicą, że w książce rudowłosą pannę przygarnęło starsze rodzeństwo-Maryla i Mateusz Cuthbertowie.

Powieść o tej wyjątkowej dziewczynie, która wprowadziła dużo zamieszania na Zielonym Wzgórzu, została wydana w 1908 roku. Doczekała się kontynuacji i do dziś jest popularna wśród młodzieży i dorosłych. Na cykl o przygodach Ani składają się kolejno:

-Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)

-Ania z Avonlea (tom 2)

-Ania na Uniwersytecie (tom 3)

-Ania z Szumiących Topoli (tom 4)

-Wymarzony dom Ani (tom 5)

-Ania ze Złotego Brzegu (tom 6)

-Dolina Tęczy (tom 7)

-Rilla ze Złotego Brzegu (tom 8)

-Ania z Wyspy Księcia Edwarda (tom 9)

Czytelnicy poznają bohaterkę w momencie, kiedy ma 11 lat i towarzyszą jej aż do dorosłości. A przygód w jej życiu nie brakuje. To wzruszająca, ale i zabawna historia.

Gdzie jeszcze pojawia się Ania?

Cykl “Ania z Zielonego Wzgórza” to nie jedyne książki, w których spotkamy się z rudowłosą bohaterką. Montgomery wplotła wątki z Anią w powieściach “Opowieści z Avonela” oraz w “Pożegnanie z Avonlea”. Natomiast w 2008 roku na rynku wydawniczym pojawił się prequel serii “Droga do Zielonego Wzgórza”. Jego autorką jest Budge Wilson, pisarka z Kanady. W powieści ukazuje losy Ani jeszcze przed przyjazdem do rodzeństwa Cutbertów.

Przez lata po ukazaniu się cyklu, powstało wiele ekranizacji tej powieści. Bohaterka stała się inspiracją dla twórców filmów, seriali, animacji czy nawet japońskiego anime.  

Back To Top