Po prostu piękna powieść

thumbnail

Książki dla każdego nastolatka

Wiele ludzi zastanawia się, jakie powieści rozbudzą w dzieciach miłość do czytania. W tej roli z całą pewnością sprawdzi się seria książek napisana przez kanadyjską pisarkę Lucy Maud Montgomery. Już pierwsza część pt. “Ania z Zielonego Wzgórza” (Tania Książka) zachwyci każde dziecko. Jest to opowieść o życiu dziewczynki, która dzięki swojej wyobraźni zamienia nudną codzienność w ciągłe przygody. A to sprawia, że już od pierwszej stron czytelnik zaczyna kibicować Anii. Tej bohaterki nie da się nie lubić.

Kim jest Ania?

Książka opowiada historię o osieroconej dziewczynce, która przez pomyłkę zostaje adoptowana przez starszych już ludzi. Zamieszkuje w malowniczej miejscowości, gdzie zaczyna chodzić do szkoły i znajdować przyjaciół. Ania jest niezwykle wrażliwa i emocjonalna. A to sprawia, że opowieść o niej jest przepełniona dziwnymi sytuacjami i przygodami. Zielone włosy, zatrute ciasto, pomyłka soku z winem czy spacer po dachu to tylko jedne z wielu szalonych działań bohaterki. Nieustannie pokazuje ona, że to tylko od nas zależy, jak ciekawe i wartościowe będzie nasze życie.

Magiczny świat Anii

Ania posiada niesamowitą umiejętność opisywania świata. Najzwyklejszy kwiat czy chmura w jej oczach rośnie do rangi magicznego zjawiska. Dziewczynka personifikuje naturę, robi to chociażby z rosnącą za jej oknem wiśnią, którą nazywa Królową Śniegu. Właśnie to czyni tę książkę wyjątkową. Być może dzięki niej zaczniemy inaczej postrzegać przyrodę, zwrócimy uwagę na jej piękno. Znów popatrzymy na świat oczami dziecka i się nim zachwycimy.

Całe życie Anii

Wielokrotnie po przeczytaniu książki czujemy niedosyt, chcielibyśmy znać dalsze losy bohaterów. Z serią książek o Anii mamy taką możliwość. Lucy Montgomery napisała o przygodach tej bohaterki aż dziewięć książek, z których każdą czyta się równie dobrze, jak tę pierwszą. Autorka pozwala nam prześledzić cały proces dorastania, powolne poznawanie świata i przemianę człowieka. To opowieść o prozie życia, miłości, przyjaźni, ale także o rozczarowaniu, chorobie i śmierci. Bez wątpienia powieść, którą warto znać.

Back To Top